Hercoga Jēkaba kanāls

Hercoga Jēkaba kanāls

Hercoga Jēkaba kanāls Asares pagastā ir liecinieks Kurzemes un Zemgales hercoga Jēkaba Ketlera pārdrošajām idejām un saimniecības vērienam.

1667. – 1668. gadā pēc Kurzemes hercoga Jēkaba pavēles starp Vilkupes un Eglaines upēm sāka rakt kanālu, lai savienotu Daugavas un Lielupes ūdensceļus un apietu Rīgas muitu.

Projekta izpētē tika sūtīti inženieri, kas pilnā garumā nogāja paredzētā ūdensceļa trasi. Pēc hercoga pavēles, 1667. gada rudenī 400 racēju četras nedēļas raka grāvi.

Kuģi no Daugavas pa Egloni dotos līdz kanālam, tālāk pa Vilkupi un Dobi nonāktu Dienvidsusējā, kas ietek Mēmelē. Tālākie plāni paredzēja savienot Lielupi ar jūru un pa Slocenes upi izveidot savienojumu ar Abavu un Ventu. Tādējādi kuģi izvairītos no iebraukšanas Rīgā, tā kā Lielupe tolaik ietecēja Daugavā pie Bolderājas. Zviedrijas politiskā spiediena dēļ, kurā tolaik ietilpa Rīga, kanāla rakšanas projekts tika pārtraukts.

Izraktais 500 metru garais kanāla fragments ir viens no spilgtākajiem renesanses laikmeta piemēriem, kas apskatāms mūsdienu Latvijā – grandioza, nedaudz utopiska un resursu ziņā dārga ideja. Pie kanāla uzstādīts informācijas stends.

Asares pagasts, LV-5210, Latvija

www.selija.com

APSKATI CITAS VIETAS