Kaldabruņas Evanģēliski luteriskā baznīca

Kaldabruņas Evanģēliski luteriskā baznīca (Červonkas baznīca)

Baznīca pļavas vidū. Pārcietusi daudzus Latvijas dievnamus piemeklējušos minerālmēslu noliktavas laikus, pamazām ar vietējo cilvēku rokām atdzimst kā apkārtnes garīguma centrs.

Šis baznīcas stāsts ir mazāk par reliģiju, bet vairāk par garīgumu plašā cilvēciskā izpratnē.

Dodieties baudīt kora un kamermūzikas koncertus, kurus Červonkas baznīcā organizē vietējā kopiena! Baznīca vienmēr atvērta ceļiniekam un atrodas izcili izdevīgā Sēlijas mazo ceļu krustpunktā.

Senākā Kaldabruņas baznīca celta Kurzemes un Zemgales hercogistes laikā kā 1576.gadā būvētās Subates Svētā Jura baznīcas filiāle. Zināms, ka 1597.gadā Kaldabruņā bijusi kapela, kur katru otro svētdienu dievkalpojumus noturējis Vecsubates luterāņu mācītājs. 1648.gadā Kaldabruņas draudzei uzcēla koka baznīcu, ko līdz 1676.gadam apkalpoja Vecsubates mācītājs. Pēc tam, kad 1677.gadā Subates baznīcu nodeva katoļiem, no 1696.gada Kaldabruņas baznīcai bija savs mācītājs.

No 1848.līdz 1852.gadam par grāfa Plātera – Zīberga līdzekļiem uzcēla tagadējo mūra baznīcu. Baznīcā uzstādīja Rīgas meistara Augusta Martīni 1862.gadā būvētās ērģeles. Pastāv versija, ka šajā baznīcā 1865.gadā kristīts Tadenavas pusmuižas nomnieka dēlu Jāni Krišjāni Pliekšānu, nākamo dzejnieku Raini. 

Līdz pat Otrajam Pasaules karam baznīcā bija saglabājušās 1744.-1833.gada baznīcas grāmatas un Kurzemes guberņas dvēseļu revīzijas no 1795.-1854.gadam.

Padomju gados, 1976.gadā, baznīcu atsavināja draudzei un tajā ierīkoja minerālmēslu noliktavu.

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas 1995.gadā bijušā baznīcas ērģelnieka meita A.Gaida no Kanādas ziedoja naudu baznīcas atjaunošanai. Darbi tika iesākti, noklāts betona segums, aizmūrēti caurumi sienās, tomēr draudze saviem spēkiem nespēja pabeigt baznīcas atjaunošanu. 

Biedrība “Ūdenszīmes” kopā ar Kaldabruņas evanģēliski luterisko draudzi 2016.gada 18.novembrī uzlika krustu baznīcas tornī, to izgatavoja Mārtiņš Uzkurs no Kaldabruņas.

Piesaistot dažādu projektu līdzekļus, biedrība “Ūdenszīmes” kopā ar draudzi rīko baznīcā kamermūzikas un kora mūzikas koncertus, baznīcā uzstādīti informatīvie stendi, kas stāsta par šīs vietas vēsturi.

Baznīca apskatāma par ziedojumiem. Tikai 4.5 km attālumā atrodas Kaldabruņas skola, kurā biedrība “Ūdenszīmes” iekārtojusi “Pļavas muzeju”, 8.5 km – sēļu lauku sēta “Gulbji”, 13 km – Raiņa muzejs “Tadenava”, tikpat tālu arī Subates mazpilsēta un Lietuvas robeža. Pavisam kaimiņos arī Bebrenes, Ancenes, Asares un Gārsenes ciemati.

Izmaksas

  • baznīcas apskate par ziedojumiem

Šeit runā

  • latviski
  • на русском

Darba laiks

Baznīca vienmēr atvērta ceļiniekam

Červonkas baznīca, Červonka, Rubenes pagasts, Jēkabpils novads, LV -5229

+371 26244206

www.selija.com

APSKATI CITAS VIETAS