Ādmiņu dižakmens

Ādmiņu dižakmens

Staburaga pagasta Ādmiņu kalnā ieaugušais dižakmens raisījis ziņkāri par tā patiesajiem izmēriem daudzu gadsimtu cilvēkiem.

Staburaga pagastā apskatāms 26. lielākais Latvijas dižakmens, kas iegūlies Ādmiņu kalna austrumu nogāzē. Akmens ir neierasti šaurs un virsa atgādina taisnstūri. Tā izmēri – augstums 3,9 metri, garums - 6,1 metrs, platums - 2,5 metri, tilpums - 32 kubikmetri.

Akmeni vairākkārt ietekmējusi cilvēku darbība. 1903. gadā dzelzceļa līnijas Jelgava–Krustpils būvnieki nesekmīgi to cerējuši sadalīt šķembās. 20. gs. sākumā kalnā rīkotas Jāņu svinības, nedaudz attīrot arī nogāzē ieslēpto akmeni. 20. gs. 60. gadu beigās tas attīrīts ar buldozeru, bet vēlāk to turpinājuši dabas entuziasti. Mūsdienās akmens vairs neieguļ kalnā un tā redzamā daļa sasniegusi jau 4,15 m augstumu.

Akmens atrodas lauka malā pie Ādmiņu mājām, Ādmiņu kalna pakājē. Apmēram 250 m uz ziemeļiem no Staburaga dzelzceļa pieturas. Aizsargājams dabas piemineklis, ģeoloģiskais veidojums.

Informācija sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ieraksta saturu atbild  Sēlijas salas.

Staburaga pagasts, Aizkraukles novads, LV-5128, Latvija

APSKATĪT CITAS VIETAS