Klaucānu un Priekulānu ezers

Klaucānu un Priekulānu ezers

Peldošais ezerrieksts sastopams tikai 4 Latvijas ezeros, no kuriem 3 atrodas Sēlijā. Tā aizsardzībai Klaucānu un Priekulānu ezerā izveidots dabas liegums.

Klaucānu un Priekulānu ezerā sastopams peldošais ezerrieksts (Trapa natans L.). Tas ir viengadīgs ezerriekstu dzimtas ūdensaugs. Augam noziedot, veidojas „rieksts” ar tādiem kā atskabargainiem četriem izaugumiem, bet peldošās lapas iegūst visdažādākās nokrāsas – no oranžas līdz spilgti dzeltenai. Vēlā rudenī „rieksts” nogrimst pārziemot dūņās un no izbirušajām sēklām pavasarī izaug jauns augs, kas uzzied jūlijā.

Ezerrieksts ir viena no visretākajām augu sugām Latvijā, kas sastopama tikai 4 ezeros. Atlantiskā laikmeta relikta augu suga – saglabājusies no iepriekšējiem siltākiem klimata periodiem. Viduslaikos un vēl senākā pagātnē šī auga “rieksti” malti miltos, ko izmantoja maizes cepšanā.

Augs ir iekļauts Latvijas Sarkanās grāmatas 1.kategorijā un to plūkt ir aizliegts! Teritorija ir dabas liegums un uz to attiecas īpaši aizsardzības noteikumi. Par šīs vietas vērtībām var uzzināt pie Podvāzes upes tilta izvietotajā informācijas stendā.

Kalna pagasts, LV-5220, Latvija

selija.com

APSKATI CITAS VIETAS SĒLIJĀ