Korkuļu ūdensrijēji
Kurš gan negribētu piestāt pie objekta ar tik valdzinošu nosaukumu? Tur kaut kam ir jābūt! Tiesa, jābrīdina, ka šis unikālais ģeoloģiskais veidojums neatklājas katram.
Tomēr ir vērts izmēģināt veiksmi, ceļojot Jaunjelgavas pusē. Ko sagaidīt? Nokāpjot ielejā, paveras skats uz nelielu, akmeņainu un mežonīgu upīti, kura mēdz vietām nozust pazemē, lai no jauna parādītos aptuveni puskilometru attālajā Lauces upītē. Runā, ka upītes “ūdensrijēji” atrodami 10 vietās, taču tūristiem domātajā apskates vietā ieraudzīsiet tikai vienu.
Šī ir lielākā upes ūdeņu pārplūdes vieta Latvijā, ko iespējams tiešā veidā novērot dabā. 650 m garā senlejas posmā sastopami vismaz 10 ūdensrijēji – vietas, kur ģeoloģisku procesu rezultātā upe pazūd pazemē un tālāk turpinās kā sausgultne. Pazudušie Korkuļu ūdeņi izplūst 8 vietās Lauces senlejā vairāk nekā 550 m attālumā. Reljefa starpība starp Korkuļu upīti un Lauci ir 25 m. Ūdeņi pārplūst caur plaisainiem dolomīta slāņiem.
Objekta unikalitāti apzīmē arī valsts aizsargājamā ģeoloģiskā un ģeomorfoloģiskā dabas pieminekļa statuss, un tā ir arī Eiropas nozīmes vieta – Natura 2000. Objekta unikalitāti apzīmē arī valsts aizsargājamā ģeoloģiskā un ģeomorfoloģiskā dabas pieminekļa statuss, un tā ir arī Eiropas nozīmes vieta – Natura 2000.
Korkuļu un Lauces senielejās saglabājusies pirmatnēja daba ar stāvām nogāzēm. Nogāžu un gravu mežos aug platlapju koki un retas augu sugas. Objekta pieejamība vidēji sarežģīta, bet apmeklētājiem jābūt gataviem brist pa mežu un upes ieleju. Šeit uzstādīts informācijas stends un ierīkota autostāvvieta.