Saltupju svētavots

Saltupju svētavots

Ūdeņiem bagātais Saltupju svētavots Aknīstē tek uz austrumiem pret sauli. Stindzinoši aukstais avots pārsteidz ar koši oranžu krāsu.

Saltupju svētavots (sēliski Soltupes olūts) Aknīstē ir viens no ūdeņiem bagātākajiem avotiem Sēlijā un uzskatāms par vienu no garākajiem pazemes avotiem Latvijā. Tas iztek Dienvidsusējas kreisā krasta gravā un apmēram 100 m garumā veido Saltupes strautu.

Avota ūdens sastāvā ir dzelzs un sēra savienojumi, kas iekrāso tā gultni spilgti oranžā krāsā. Avots plūst pret sauli austrumu virzienā, un tā ūdens izmantots dziedniecībā. Lai gan arheoloģiski šis apvidus nav pētīts, avots uzskatāms par senu kulta vietu. 3,5 m no galvenās iztekas vietas ir neliels dobumakmens, kas, iespējams, izmantots kulta rituāliem.

Avots atrodas 1,3 km no Aknīstes centra. Torņa ielā pie informatīvā stenda jādodas pa taku pār lauku. Savukārt laivotājiem jāstājas upes kreisajā krastā no Aknīstes estrādes mazliet aiz pirmā gājēju tilta. Apkārtne labiekārtota, pieejama lauku tualete. Vietējās nozīmes arheoloģijas piemineklis.​ Avota tuvumā jāuzmanās no latvāņiem!

Aknīste, LV-5208, Latvija

selija.com

APSKATI CITAS VIETAS SĒLIJĀ