Stupeļu pilskalns un akmens

Stupeļu pilskalns un akmens

Stupeļu pilskalns ir viens no lielākajiem seno sēļu pilskalniem un, iespējams, senatnē bijis kādas sēļu zemes centrs.

Stupeļu pilskalns atrodas Rites pagastā nomaļā vietā vien dažus kilometrus no Lietuvas robežas. Tas ir 30 metrus augsts paugurs, viscaur apaudzis kokiem. Kā pilskalnu 1882. gadā to reģistrēja Augusts Bīlenšteins. Pieder pie terasēto pilskalnu tipa, kas ir īpaši raksturīga pazīme tieši seno sēļu pilskalniem.

Stupeļu pilskalns ir viens no lielākajiem sēļu pilskalniem — platība 3400 kvadrātmetru. Tā pakāji no visām pusēm apņem apmetne, kuras platība ir ap 3 hektāriem. Te agrākos laikos atrastās senlietas kādreiz glabājušās Kurzemes provinces muzejā. Iespējams, šī vieta bijusi kādas sēļu zemes centrs. 20. gadsimta 70. gados veikti plaši arheoloģiskie izrakumi. Apkārtnē dažādos laikos atrastas senlietas — riņķi ar pakariņiem, bronzas krustiņi, krūšu saktas, sprādzes, roku riņķi un pat bronzas vainags.

Kalna ziemeļrietumu pakājē atrodas Stupeļu akmens. Tas ir plaisains, apdedzināts granītakmens ar apgāztas piramīdas formu. Tā virsma ir plakana (25 m2), virspusē iedobumi (lielums 1,5×1,3 m). Garums 6,5 metri, platums 5,7 metri, augstums nogāzes pusē 2,7 metri, kalna pusē – 0,2 metri.

Ap akmeni arheologa Ādolfa Stubava vadībā izdarīti arheoloģiskie izrakumi, atrastas vairākas senlietas, konstatēts māla klājums, kuru skaidro kā apmetnes un varbūt arī pilskalna iedzīvotāju kolektīvo ziedošanas vietu. Nezinātājam akmeni atrast būs sarežģīti.

Akmens koordinātas 56.1698611, 25.462228.

 Pilskalna pakājē uzstādīts akmens ar uzrakstu „Stupeļu pilskalns”. Pie pilskalna labiekārtota atpūtas vieta piknikam un informācijas stends. Objekts ir valsts aizsargājamais kultūras piemineklis!

 

Šeit runā

  • latviski
  • на русском
  • in English

Kristīne Verečinska (Rites pagasta bibliotēkas vadītāja, novadpētniece)

+ 371 22010247

kristine.verecinska@inbox.lv

APSKATI CITAS VIETAS