Dimantu meža kaujas piemiņas vieta

Dimantu meža kaujas piemiņas vieta

Baltais krusts Kalna pagastā atgādina par asiņaino 1945. gada 13. februāra nacionālo partizānu kauju Dimantu mežā, kad bojā gāja 12 Sēlijas iedzīvotāji.

Sēlijas vidienē no Sēlpils ziemeļos līdz pat Lietuvai stiepjas Vidussēlijas purvu josla – mežains un purvains apvidus. Šī mazapdzīvotā dabas teritorija otrā pasaules kara laikā kļuva par vienu no galvenajām Sēlijas nacionālo partizānu patvēruma vietām, kur ilgstoši uzturējās vairākas partizānu grupas.

Nacionālo partizānu grupas sāka veidoties Latvijas austrumos 1944. gada beigās pēc atkārtotas padomju okupācijas. Lielā Aknīstes purva malā nacionālie partizāni izveidoja trīs bunkurus pārziemošanai, uzturot sakarus un pārtikas apgādi no tuvējām mājām  “Baltimores”, “Gargrodes”, “Līči”, “Priedes”, “Krūmi” un citām. PSRS Valsts drošības ministrija uzzināja partizānu atbalstītājus, kurus apcietināja. Saņemtos ķīlniekus piespieda uzrādīt bunkuru vietas.

1945. gada 13. februārī ķīlniekus, kuru vidū bija nacionālo partizānu radinieki, kaimiņi, starp viņiem arī viena sieviete, čekisti ar ieroču palīdzību dzina pa priekšu. Čekisti cerēja, ka uz saviem atbalstītājiem partizāni nešaus un iznāks padoties, taču nacionālie partizāni atklāja uguni. Kaujā gāja bojā 8 mežabrāļi, 4 ķīlnieki un 10 čekisti, kā arī vairāki cilvēki tika ievainoti. Tomēr bunkuri palika neieņemti un dzīvi palikušie partizāni šo vietu pēc kaujas pameta.

Šī bija viena no pirmajām lielajām Sēlijas nacionālo partizānu kaujām pret padomju okupāciju. Piemiņas vieta atklāta 2022. gada 11. novembrī, Lāčplēša dienā. Tā izveidota pie reģionālā autoceļa P74 Siliņi—Aknīste, 12 km no Aknīstes nogriežoties uz Latvijas valsts mežu “Žagaru ceļa”. Te uzstādīts balts krusts un informatīvais stends.

Kalna pagasts, LV-5220, Latvija

selija.com

APSKATI CITAS VIETAS SĒLIJĀ