Strūves ģeodēziskā loka punkts "Arbidāni"

Strūves ģeodēziskā loka punkts "Arbidāni"

Sēlpils pagastā atjaunota UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautā Strūves ģeodēziskais loka punkta zīme.

Sēlpils pagastā atjaunots Strūves ģeodēziskā loka punkts “Arbidāni”, kas ir viens no savulaik Latvijā uzmērītajiem 16 punktiem. Tas novietots Arbidānu kalnā, kas paceļas 133 m virs jūras līmeņa. Šobrīd atjaunota punkta zīme – 5 cm diametrā un 3 cm dziļumā akmens plāksnē ieliets svins, kurā veikta atzīme. Nākotnē šeit plānots veikt tūrisma infrastruktūras izveidi.

Strūves ģeodēziskais loks ir triangulācijas uzmērīšanas ķēde, ko izmantoja zemeslodes formas un izmēru noteikšanai. Uzmērīšanas darbi tika veikti no 1816. gada līdz 1855. gadam Frīdriha Georga Vilhelma Strūves vadībā. Strūves ģeodēziskais loks ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā un šķērso 10 valstis no Norvēģijas līdz Moldovai.

Ģeodēziskā loka punkts “Arbidāni” atrodas meža ielokā netālu no autoceļa V803 Sala–Zilkalne 11 km attālumā no Salas ciema. Objekts iekļauts Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.

Informācija sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ieraksta saturu atbild Sēlijas salas.

Arbidāni, Sēlpils pagasts, LV-5230, Latvija

selija.com

APSKATI CITAS VIETAS SĒLIJĀ