Ilzu luterāņu baznīca

Ilzu luterāņu baznīca

Vien dažus simtus metru no Latvijas–Lietuvas  robežas esošā baznīca ir vienīgais vēsturiski celtais dievnams Latvijā, kas nonācis privātīpašumā. Taču dievkalpojumi te notiek un nomaļajā baznīcā pulcējas dievlūdzēji no visas Latvijas.

Ilzu jeb Ilzenbergas muiža, kuras apbūvei piederīga Ilzu luterāņu baznīca, līdz 1. pasaules karam atradās Kurzemes guberņā. 1921. gadā Latvijas–Lietuvas robežas nospraušanas šķīrējtiesa pieņēma lēmumu, ka robeža turpmāk ies pa Ilzu ezeru. Ilzu muiža nokļuva Lietuvā, bet Ilzu baznīca palika Latvijas pusē.

Pašreizējo Ilzu baznīcu 1844. gadā uzcēla Ilzes muižas īpašniece Elizabete fon Orgīza–Rūtenberga. Līdz 1940. gadam tā bija Neretas draudzes īpašums, bet draudze savas īpašuma tiesības likuma noteiktajā laikā nebija atjaunojusi un ilgu laiku dievnamam saimnieka nebija.

Lai atrisinātu īpašuma juridiskās problēmas, 2019. gadā tika uzsākta baznīcas izsole. Ar Latvijas Evanģēliski luteriskās baznīcas Pasaulē savāktajiem līdzekļiem dievnamu iegādājās Sarkaņu ģimene, kas dzīvo līdzās un jau daudzus gadus bija par to rūpējusies. Ilzu baznīca ir vienīgais vēsturiski celtais dievnams Latvijā, kas ir privātīpašums.

2020. gada Vasarsvētkos dibināta Latvijas Evanģēliski luteriskās baznīcas Pasaulē Sofijas draudze, kurai noslēgts līgums ar īpašniekiem par dievnama izmantošanu. Baznīcā dievkalpojumi notiek vismaz reizi mēnesī, iepriekš izziņojot konkrētu datumu. Te notiek arī muzikāli priekšnesumi, tiek rīkotas sadraudzības un dažādas garīgas lekcijas.

DIEVKALPOJUMI NOTIEK

  • reizi mēnesī, iepriekš izziņojot

Šeit runā

  • latviski
  • на русском
  • in English

NEPIECIEŠAMS
IEPRIEKŠ PIETEIKTIES!

"Ilzu baznīca", Rites pagasts, LV-5228, Latvija

+ 371 22182222

rossiroberts@gmail.com

https://www.lelbpasaule.lv/draudze/ilzu-baznica/

APSKATI CITAS VIETAS SĒLIJĀ