Subates luterāņu baznīca

Subates luterāņu baznīca

17. gadsimta baznīca ir vienīgais dievnams Latvijā, kas ar savu plānojumu un arhitektūru iemieso ideālās protestantu baznīcas ideju.

Mūsdienās redzamā Subates luterāņu baznīca iesvētīta 1686. gadā un ir viena no senākajām baznīcām Sēlijā. Celta luterāņiem neraksturīgā bizantiešu stilā ar pieciem tornīšiem.

Sākotnēji luterāņu draudzes dievnams atradies ezera otrā krastā. Subates miesta īpašnieks Gothards Ksavers Zībergs pārgājis katoļticībā un līdz ar viņu arī visi apkārtnes zemnieki. Baznīca nodota katoļiem. Padzītie luterāņi raduši patvērumu Prodes muižas teritorijā, kur tās īpāsnieks H. F. Ostens-Zakens uzcēlis jaunu luterāņu baznīcu un dibinājis Jaunsubates miestu.

Baznīcā saglabājies 17. gadsimtā veidots kokgriezumiem rotāts baroka interjers,  kā arī 1853. gadā darinātās ērģeles. Luterāņiem netipiski greznais interjers sastāv no daudzām koka skulptūrām, kas joprojām turas piestiprinātas ar koka tapām.

Aiz baznīcas dārza paveras izcilas ainavas uz Lielo Subates un Mazo Subates ezeru. Rakstot grāmatu “Leišmalīte”, Subati izstaigājis rakstnieks Imants Ziedonis, kurš atzinis šo par vienu no skaistākajām Latvijas skatu vietām. Aiz baznīcas novietotie soliņi ļauj mierpilni izbaudīt krāšņos ezeru skatus, bet par skaistumu atgādina Ziedoņa muzeja uzstādītais uzraksts “Skaisti”.

Dievkalpojumi notiek:

mēneša pirmajā svētdienā 11.00, mēneša trešajā svētdienā 13.00.

Izmaksas:

baznīcas iekštelpu apskate par ziedojumiem.

Šeit runā:

latviski; на русском

+ 371 28803352

ince1964@inbox.lv

Baznīcas ielā 30, Subate, LV-5471 Latvija

APSKATI CITAS VIETAS