Subates luterāņu baznīca

Subates luterāņu baznīca

17. gadsimtā celtā Subates Pestītāja evaņģēliski luteriskā baznīca ir vienīgais dievnams Latvijā, kas ar savu plānojumu un arhitektūru iemieso ideālās protestantu baznīcas ideju.

Mūsdienās redzamā Subates luterāņu baznīca iesvētīta 1686. gadā un ir viena no senākajām baznīcām Sēlijā. Celta stāvā Mazā Subates ezera krastā protestantiem neraksturīgā bizantiešu stilā ar pieciem torņiem.

Sākotnēji luterāņu draudzes dievnams atradies ezera otrā krastā. Subates miesta īpašnieks Gothards Ksavers Zībergs pārgājis katoļticībā un līdz ar viņu arī visi apkārtnes zemnieki. Baznīca nodota katoļiem. Padzītie luterāņi raduši patvērumu Prodes muižas teritorijā, kur tās īpāsnieks H. F. Ostens-Zakens uzcēlis jaunu luterāņu baznīcu un dibinājis Jaunsubates miestu.

Baznīcā saglabājies 17. gadsimtā veidots kokgriezumiem rotāts baroka interjers,  kā arī 1853. gadā darinātās ērģeles. Luterāņiem netipiski greznais interjers sastāv no daudzām koka skulptūrām, kas joprojām turas piestiprinātas ar koka tapām.

Aiz baznīcas dārza paveras izcilas ainavas uz Mazo Subates un Lielo Subates ezeru. Rakstot grāmatu “Leišmalīte”, Subati izstaigājis rakstnieks Imants Ziedonis, kurš atzinis šo par vienu no skaistākajām Latvijas skatu vietām. Aiz baznīcas novietotie soliņi ļauj mierpilni izbaudīt krāšņos ezeru skatus, bet par skaistumu atgādina Ziedoņa muzeja uzstādītais uzraksts “Skaisti”.

DIEVKALPOJUMI NOTIEK

  • mēneša pirmajā svētdienā 11.00
  • mēneša trešajā svētdienā 13.00

Šeit runā

  • latviski
  • на русском

NEPIECIEŠAMS
IEPRIEKŠ PIETEIKTIES!

Informācija sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ieraksta saturu atbild Sēlijas salas.

Baznīcas iela 30, Subate, LV-5471, Latvija

+ 371 28803352

ince1964@inbox.lv

selija.com

APSKATI CITAS VIETAS SĒLIJĀ