Grāmatā apkopotas sēļu kulinārā mantojuma receptes un stāsti

Skat;ijumu skaits:
806

Publicēšanas datums: 20/01/2021
Grāmatā apkopotas sēļu kulinārā mantojuma receptes un stāsti

Biedrības „Sēlene” apkopojusi 15 Sēlijas saimnieku receptes un sēļu kulināro mantojumu grāmatā „Ceļojums ar Sēlijas garšu”, kas iznākusi 2020. gada septembrī.

Bebrenes pagasta biedrība “Sēlene” papildinājusi sēļu grāmatplauktu ar jaunu, kultūrvēsturiski ļoti nozīmīgu darbu – recepšu grāmatu „Ceļojums ar Sēlijas garšu”. Šis vietējās kopienas pašu spēkiem sagatavotais izdevums ir ne vien vērtīgs novadpētniecības izziņas materiāls par Bebrenes apkārtni, bet arī Sēliju plašāk.

Darbu pie recepšu vākšanas biedrība “Sēlene” aizsākusi jau 2014. gadā. Izdevumu sastādījušas Lorija Kaminska, Ērika Naglinska, Rita Žagata un Judīte Buceniece. Lai arī ne visi vēlējušies publiski atklāt savus virtuves noslēpumus, grāmatā izdevies iekļaut 15 dažādu saimnieku receptes no Bebrenes, Rubeņu, Asares, Dvietes un Pilskalnes pagasta.

Kā grāmatas ievadā stāsta tās sastādītājas, seno sēļu ēdieni ir sātīgi un trekni: “Ikdienas darbs zemniekiem bija smags un prasīja daudz spēka. Laika gaitā adaptētie ēdieni un dzērieni papildina sātīgā uztura virtuvi, tāpēc tiem ierādāma pienācīga vieta mūsdienu modernajā virtuvē, lai tradicionālā kultūra tiktu pārmantota no paaudzes uz paaudzi.”

Izdevuma kultūrvēsturisko nozīmi pastiprina tā papildinājumi ar dažādu Sēlijas vietu folkloras materiāliem – mīklām, anekdotēm, tautasdziesmām par ēdieniem. Grāmatas beigās pievienota vārdnīca, kurā iekļauti dažādi Sēlijas ēdienu un ēdienu gatavošanas apviddvārdi.

Lai piedzīvotu īstu ceļojumu ar Sēlijas garšu, ēdienu degustācijas tūristu grupām iespējams pieteikt, viesojoties Dvietes palienes dabas parka informācijas centrā “Gulbji” Bebrenes pagastā. Grāmatu var iegādāties, sazinoties ar Bebrenes pagasta pārvaldi, vai Viesītes muzejā “Sēlija”.

 

54321
(1 vote. Average 5 of 5)