Viesītes kultūras centrā “Sēlija” 5. oktobra pēcpusdienā notika svinīgā apbalvojuma “Sēlijas sudrabs” pasniegšanas ceremonija, kurā tika godināti trīs līdzvērtīgi spoži galvenās balvas saņēmēji. Sudraba rotadatas ar vilka siluetu šogad aizceļoja uz Gārseni, Kaldabruņu un Sauku.
Konkursa trešajā gadā tika saņemti 25 pieteikumi, ko izskatīja žūrija piecu cilvēku sastāvā. Vērtēts tika gan katra pretendenta paveiktais pēdējo gadu laikā, gan arī paveiktā ietekme savā kopienā un Sēlijas vēsturiskajā zemē kopumā.
Konkursā ierasti tiek cildināti ne vien galvenās balvas saņēmēji, bet arī visi nominanti un pieteikumu autori. Sudraba atzinība šogad tika pasniegta aktīvākajiem Sēlijas iedzīvotājiem no Asares, Bebrenes, Dvietes, Eglaines, Ērberģes, Ilūkstes, Kaldabruņas, Leimaņiem, Neretas, Pilskalnes pie Neretas, Prodes, Rites, Salas, Sunākstes, Vecsēlpils, Viesītes un Zalves.
Galveno “Sēlijas sudraba” balvu ieguva Alberts Kreņevskis no Gārsenes pagasta. Lai arī daudz strādājis ārzemēs, kalpojot Latvijas diplomātiskajā dienestā, ar sirdi un darbiem Alberts vienmēr bijis piederīgs Sēlijai. Divu dzejas grāmatu autors un vēstures grāmatas “Gārsene un gārsenieši” līdzautors. Piedalījies vairāku Gārsenes pagasta kultūrvēsturisko objektu sakārtošanā gan praktiski, gan finansiāli. Ar viņa gādību tiek saglabātas arī Sēlijas katoļu garīgās vērtības – viņš apkopj priesteru kapavietas Dvietē un Laucesā, uzstādījis koka krustu pie Aknīstes katoļu baznīcas, kā arī nupat uzsācis darbu pie priestera Antona Rukmaņa piemiņas istabas izveidošanas Subates katoļu baznīcā. Alberta Kreņevska paveikto izcēla pieteikuma autore Līga Jaujeniece.
“Sēlijas sudraba” apbalvojumu saņēma arī Ieva Jātniece no Rubenes pagasta Kaldabruņas. Lai arī Ieva daudziem Sēlijā un Latvijā pazīstama ar radošu darbošanos bijušajā Kaldabruņas skolā, kur izveidots Pļavas muzejs, apbalvojumam Miervaldis un Ilga Brodovi no Eglaines viņu pieteica tieši baznīcas atjaunošanas dēļ. Kaldabruņas luterāņu baznīca cieta padomju laikā ierīkotas minerālmēslu noliktavas dēļ. Kaut gan nelieli atjaunošanas darbi sākās jau 1995. gadā, patiesā baznīcas atdzimšana noris pašlaik ar Ievas Jātnieces entuziasmu. Top stikla vitrāžas logiem, nupat ieklāta jauna baznīcas grīda un 2025. gadā tiks uzsākta baznīcas interjera izveide. Te regulāri notiek mākslas un mūzikas pasākumi, uz kuriem sabrauc ļaudis no visas Latvijas un pat Lietuvas.
Apbalvojumu “Sēlijas sudrabs” saņēma Sanita un Aivars Lūši no Saukas pagasta, kurus konkursam izvirzīja Velta Lāce. Lūšu ģimene saka, ka skaistākā un labākā vieta ir tur, kur paši dzīvojam. Un viņu ikdienas darbi to apliecina – nelielajā Saukas ciemā viņi ir klātesoši visos sarīkojumos, brīvprātīgi gatavo cienastus un rūpējas par ciema noformējumu. Vietējai bibliotēkai, kas ir vienīgā pašvaldības iestāde ciemā, regulāri dāvina jaunākās grāmatas. Viņi izveidojuši publiski pieejamu peoniju dārzu, kurā vasaras sākumā uzplaukst ap 530 visdažādāko šķirņu peonijas. Puķu jau kļuvis tik daudz, ka pamazām tiek apstādīti arī visi ciema stūri. Un tieši Lūšu ģimenes peoniju dārza dēļ Saukas ciems kļūst par atpazīstamu tūrisma galamērķi Sēlijā.
Konkurss “Sēlijas sudrabs” tiek organizēts jau trešo gadu. 2022. gadā apbalvošanas ceremonija norisinājās Viesītē. Sudraba godalgas saņēma Malaševsku ģimene no Bebrenes pagasta, Inga Krekele no Subates un Andris Šinke no Sunākstes pagasta. 2023. gadā balvas tika pasniegtas Medumos, kad tās saņēma Inese Baravika no Kalkūnes pagasta Berķeneles, Inita Lāce no Leimaņu pagasta un Lidija Ozoliņa no Pilskalnes pagasta pie Neretas.
Konkurss dod iespēju pateikties līdzcilvēkiem, kuri ar savu darbu, vārdu vai dzīvesveidu ikdienā spodrina Sēlijas vēsturisko zemi, kā arī piešķir sudraba mirdzumu ierastām lietām un mazām vietām. Konkursu rīko biedrība „Ūdenszīmes” un kopienu sadarbības tīkls „Sēlijas salas” projekta „Savienojums. Viedā reģiona stratēģija Sēlijas vēsturiskajai zemei.” ietvaros. Tā norisi finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.