Paziņoti “Sēlijas sudrabs 2023” balvas ieguvēji

Skat;ijumu skaits:
3080

Publicēšanas datums: 23/10/2023
Paziņoti “Sēlijas sudrabs 2023” balvas ieguvēji

21. oktobrī III Sēlijas nevalstisko organizāciju forumā Medumos apbalvoti konkursa “Sēlijas sudrabs 2023” balvas ieguvēji. Trīs līdzvērtīgi spožas galvenās balvas – sudraba rotadatas ar vilka siluetu – devās uz Kalkūnes, Leimaņu un Pilskalnes pagastu.

Šajā gadā konkursam saņemti divdesmit seši pieteikumi no Silenes līdz Ērberģei, pārstāvot visu Sēlijas vēsturisko zemi. Tos izskatīja žūrijas komisija piecu cilvēku sastāvā, vērtējot katra pretendenta darbu ilgtermiņā, kā arī novērtējot devumu ne tikai savas salas, bet arī visas vēsturiskās zemes labā.

Konkursā tika sumināti ne vien galvenās balvas saņēmēji, bet arī visi nominanti un pieteikumu autori. Atbilstoši konkursa nolikumam, pieteikumi iesniegti gan dzejas formā, gan stāstu un eseju veidā. Sudraba atzinību šogad saņēma ļaudis no Aknīstes, Ancenes, Berķeneles, Bebrenes, Cīruļiem, Eglaines, Elkšņiem, Ērberģes, Gārsenes, Jēkabpils, Leimaņiem, Lones, Medumiem, Neretas, Pilskalnes, Silenes, Subates, Sunākstes un Viesītes.

Galveno “Sēlijas sudrabu” 2023. gadā saņēma Inese Baravika no Kalkūnes pagasta Berķeneles. Jau vairāk nekā 20 gadus viņa vada Raiņa māju Berķenelē, kas kļuvusi par atpazīstamu kultūrvietu ne tikai novadā, bet arī visā Latvijā. Līdztekus pētniecības darbam Raiņa biogrāfijā un daiļradē, Inese aktīvi iesaistās kultūras un mākslas veicināšanā. Te regulāri notiek profesionālās mākslas plenēri, skolēnu skatuves runas konkursi, literārie vakari un radošās darbnīcas. Viņas ilggadējo veikumu novērtēja pieteikuma autori – biedrība “Stendera novadnieki” un Ilūkstes Kultūras un mākslas centra vadītāja Indra Madarniece.

Sēlijas sudraba” galveno balvu ieguva Lidija Ozoliņa no Pilskalnes pagasta pie Neretas. Biedrības “Upmales mantinieki” vadītāja, kādreizējā Pilskalnes pamatskolas skolotāja turpina aktīvi darboties pagasta un Sēlijas labā. Lidija Ozoliņa ir vairāk nekā desmit grāmatu par Sēlijas un Neretas puses vēsturi autore un līdzautore. Jau vairāku gadu garumā ar biedrību atdzīvina Gricgales krogu, uzņemot viesus no tuvām un tālām vietām. Konkursā pateicība tika izteikta arī pieteikuma autorei Monika Pavlovičai.

Titulu “Sēlijas sudrabs” ieguva arī Inita Lāce no Leimaņu pagasta, ko konkursam izvirzīja novadpētniece Ina Sēle. Biedrības ,,Akācija Plus’’ vadītāja jau 24 gadu garumā spēj ap sevi pulcēt pagasta aktīvākos ļaudis. Viņas vadībā izveidots Latvju zīmju parks, kas kļuvis par Leimaņu ciema vizītkarti visā Sēlijā. Biedrības darbība pēdējos gados strauji paplašinājusies, izveidojot amatu māju “Rūķīši” senās Pormaļa tirgotavas ēkā. Te biedrība izveidojusi pagasta vēstures ekspozīciju, bet Initas vadībā notiek sēļu rupjmaizes cepšana. Leimaņi kļuvuši par tūrisma objektu gan Latvijas, gan nu jau arī Baltijas apceļotājiem.

Konkurss dod iespēju pateikties līdzcilvēkiem, kuri ar savu darbu, vārdu vai dzīvesveidu ikdienā spodrina Sēlijas vēsturisko zemi, kā arī piešķir sudraba mirdzumu ierastām lietām un mazām vietām. Konkursu rīko biedrība „Ūdenszīmes” un kopienu sadarbības tīkls „Sēlijas salas” projekta „Savienojums. Viedā reģiona stratēģija Sēlijas vēsturiskajai zemei.” ietvaros. Tā norisi finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Projekts “Kopienas izaugsmes katalizators. Identitāte”.
54321
(1 vote. Average 5 of 5)