Sēlijas iedzīvotāji cer, ka Zalves militārā poligona izveidei notiks sabiedriskās apspriešanas

Skat;ijumu skaits:
3459

Publicēšanas datums: 07/07/2022
Sēlijas iedzīvotāji cer, ka Zalves militārā poligona izveidei notiks sabiedriskās apspriešanas

Sēlijas rietumos plānots izveidot jaunu starptautisku militāro bāzi un poligonu, lai stiprinātu valsts aizsardzības spējas un nodrošinātu NATO sabiedroto spēku pastāvīgu klātbūtni Latvijā. Vietējie iedzīvotāji sagaida, ka pagastos tiks rīkotas sabiedriskās apspriešanas.

Par plānoto Zalves poligonu otrdien, 5. jūlijā, informēja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”). Poligonā atradīsies NATO sabiedroto spēku bāze un notiks mācību treniņi. Kā skaidroja ministrs, vieta izvēlēta kā mazapdzīvots apvidus, kur pēc iespējas mazāk traucētu valsts iedzīvotājiem. Poligons radītu jaunu infrastruktūru un veicinātu reģiona ekonomiku, kā arī dotu jaunas darbavietas vietējiem iedzīvotājiem.

Poligona teritorija atradīsies Zalves, Saukas, Viesītes, Daudzevas un Seces pagasta teritorijā. Lielākā daļa no īpašumiem pieder Latvijas valsts mežiem, bet 81 zemes vienība 1072, 78 hektāru platībā tiks atsavināta no privātīpašniekiem, kurā vairs nedrīkstēs veikt saimniecisko darbību,

Sunākstes pagasta pakalpojumu centra vadītāja Ināra Vītola pagaidām ir piesardzīgi pozitīva: “Ceram, ka visas darbības notiks lielajā meža masīvā un iedzīvotāju dzīve netiks traucēta. Līdz ar poligona izveidi varētu uzlaboties vietējo ceļu stāvoklis. Tieši ceļa dēļ pagastā ir strauji samazinājies iedzīvotāju skaits, nupat februārī slēgts vienīgais pagasta veikals.” Viņa arī atzīst, ka noteikti vēlēsies sarīkot sabiedrisko apspriedi tieši Sunākstē, ja vien būs iespēja ietekmēt lēmumu par norises vietu.

Sunākstes pagasta zirgkopes Simonas Jeluškinas saimniecība atradīsies vien 1 km attālumā no iespējamā poligona. “Ļoti iespējams, tas ietekmēs mūsu saimniecisko darbību. Līdz šim tuvējo mežu izmantojām ar zirgiem un piedāvājām turp braukt zirgu pajūgā. Domāju, ka sabiedriskā apspriešana ir vajadzīga Sunākstē, lai iedzīvotāji uzzinātu, kur tieši atradīsies militārā teritorija,” saka zemniece.

Savukārt Zalves pagasta pakalpojumu centra vadītāja Dzintra Noreika saka, ka vietējie iedzīvotāji ir nedaudz satraukti: “Zemnieki ir uztraukušies, ka atņems zemi. Mēs pagastā jau pārrunājām savā starpā šo ziņu. Varbūt būs darbavietas pavāriem vai apkopējām, bet grūti šobrīd pateikt.”

Tomēr pārsteigums bijis tas, ka šo informāciju pagastā uzzināja tikai no plašsaziņas līdzekļiem. “Mēs esam tik mazs pagasts! Ap 540 iedzīvotāju vien palicis. Es neticu, ka pie mums kāds sarīkos sabiedrisko apspriešanu. Lai gan pareizi taču būtu, ja tāda notiktu pie mums uz vietas,” atzīst pagasta pakalpojumu centra vadītāja.

Kopienu sadarbības tīkls “Sēlijas salas” uzsver, ka sarunas ar iedzīvotājiem ir nozīmīgs demokrātijas instruments, lai gūtu kopienu atbalstu un izpratni Nacionāla un Starptautiska līmeņa objekta realizēšanā. Tā kā plānotā teritorija aptver 5 Sēlijas pagastus un vēl plašāku teritoriju skar netieši, jācer, ka sabiedriskās apspriešanas tiks rīkotas vairākos pagastos.

Lai pārliecinātos, vai vietējiem iedzīvotājiem piederošais zemes īpašums atrodas plānotajā Zalves poligona teritorijā, no 2022. gada 6. jūlija līdz 1. decembrim darba dienās laikā no plkst. 9.00 līdz 17.00 iespējams zvanīt Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram pa tālruni 26177070.

Foto: Kaspars Dambis.

 

 

 

54321
(3 votes. Average 4.67 of 5)