Sēlijas kopienas aicina uz Meteņu svinībām Salienā

Skat;ijumu skaits:
4106

Publicēšanas datums: 13/02/2023
Sēlijas kopienas aicina uz Meteņu svinībām Salienā

Lai saliedētu Sēlijas austrumu un rietumu kopienas, 18. februārī Salienas kultūras namā notiks Meteņu svinības. Kopienu sadarbības pasākumā “Gada gaisma austrumos” tiks pasniegtas četras jaunas Sēlijas kopienu identitātes zīmes, ko saņems Eglaine, Kaplava, Pašuliene un Saliena.

Pasākumā “Gada gaisma austrumos” savīsies latviskās Meteņu tradīcijas ar slāviskajām – krievu, baltkrievu Masļeņicas un poļu Zapustu tradīcijām, tā kā iedzīvotāju vairākumu šajā Sēlijas pusē veido tieši slāvu tautības iedzīvotāji. Par muzikālu noskaņu gādās sēļu tradicionālās mūzikas grupa “Krāce” un Demenes pagasta ansamblis “Aizturi elpu!”, kas dziesmas izpilda latviešu, krievu, baltkrievu, ukraiņu un poļu valodā.

Dienas gaitā tiks atklātas divas izstādes – Jēkabpils mākslinieces Mētras Daumes fotogrāfiju izstāde “Substance” un Zasas keramiķes Andas Svarānes trauku izstāde “Pie galda uz pavasari”. Notiks sarunas ar abām māksliniecēm un tuvāka iepazīšanās ar Salienas un Vecsalienas kopienu.

Kopš 2022. gada vasaras četrās Sēlijas kopienās tika īstenots projekts ar mērķi iekļaut daudznacionālās kopienas vienotas Sēlijas informatīvajā un kultūras telpā. Meteņu svinībās, noslēdzot projekta īstenošanu, svinīgi tiks pasniegtas jaunas kopienu identitātes zīmes. Tās saņems Augšdaugavas novada Eglaine, Pašuliene un Saliena, kā arī Krāslavas novada Kaplava. Videostāsts par šīm kopienām skatāms “Sēlijas salu” sociālā tīkla YouTube kontā.

Meteņu svinības izskanēs ar jautriem latviešu dančiem un dažādu tautu dziesmām pie lielā kopienu saimes galda. Galdā tiks celtas pankūkas, kas pēc slāvu Meteņu tradīcijām simbolizē sauli un pavasara gaismas atnākšanu. Pankūkas tiks rotātas ar Salienas ievārījumiem, jo tieši šeit jau kopš 2018. gada tiek svinēta Ievārījuma diena.

Projekts “Derība ar savu zemi”, projekta numurs 2022.LV/MTSP/4, tiek īstenots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tā saturu atbild “Sēlijas salu” vadošā nevalstiskā organizācija biedrība „Ūdenszīmes”.

 

Sēlijas kopienas aicina uz Meteņu svinībām Salienā

Gada gaisma austrumos” PROGRAMMA:

No 13.30 Ierašanās, kafija, reģistrācija.
14.00 Atklāšanas uzrunas. Demenes pagasta ansambļa “Aizturi elpu!” un sēļu tradicionālās mūzikas grupas “Krāce” dziesmas.

14.30 Sēlijas kopienu identitātes zīmju pasniegšana Eglainei, Kaplavai, Pašulienei, Salienai.

15.00 Mētras Daumes fotogrāfiju izstādes “Substance” atklāšana. Filozofiska saruna ar mākslinieci.
15.20 Andas Svarānes keramikas trauku izstādes “Pie galda uz pavasari” atklāšana. Praktiska saruna ar mākslinieci.
15.40 Salienas un Vecsalienas kopienas uzruna.
15.50 Sēļu tradicionālās mūzikas grupas “Krāce” Meteņu dziesmas.

16.00 Pankūkas un izslavētie Salienas ievārījumi pie lielā saimes galda. Danči ar sēļu tradicionālās mūzikas grupu “Krāce” un dažādu tautu dziesmas ar Demenes kultūras nama jaukto vokālo ansambli „Aizturi elpu!”.

Dalība pasākumā bez maksas. Norises vieta: Salienas kultūras nams, Centrāles iela 22, Saliena Salienas pagasts. Augšdaugavas novads. GPS koordinātas: 55.823666, 26.877631.

Projekts “Kopienas izaugsmes katalizators. Identitāte”.
54321
(3 votes. Average 4.67 of 5)