Šī gada 23. aprīlī tiešraidē no biedrības “Ūdenszīmes” mājvietas Kaldabruņā tiks pārraidīta Sēlijas kopienu interešu diena “Pirms dzeguze aizkūko”, ko varēs vērot sociālā tīkla Facebook un Youtube platformā.
23. aprīlī Sēlijas un citu Latvijas reģionu interesenti aicināti sekot līdzi Sēlijas kopienu interešu dienai “Pirms dzeguze aizkūko”, kas piedāvās plašu dienas programmu tiešraidē no Kaldabruņas. Kopienu diena tiek rīkota biedrības “Ūdenszīmes” projekta „Kopienas izaugsmes katalizators. Identitāte.” ietvaros, kas no šī gada februāra tiek īstenots visā Sēlijas vēsturiskās zemes teritorijā.
Dienas pirmajā daļā kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” valdes priekšsēdētāja Daina Alužāne pastāstīs par aktīvas kopienas lomu reģiona pilsoniskās sabiedrības ietvarā. Lekcijā “Kopienas plaukst” būs iespēja uzzināt par visām aktīvākajām Sēlijas kopienām, kas veicina savas vietas izaugsmi un stiprina reģiona identitāti. Savukārt sabiedrisko attiecību un tūrisma speciālists Jānis Dzimtais informēs, kāda ir sadarbības tīkla nozīme Sēlijas identitātes veidošanā un kā attīstīt plašāk savas lokālās kopienas un visas Sēlijas atpazīstamību.
Skatītājiem būs iespēja virtuāli ciemoties Subatē, kur vietējā kopiena uzsākusi dažādas vidi saudzējošas iniciatīvas. Pasākuma dienā Subates vēsturiskajā centrā tiks atklāts “Tašiņu koks”, kurš tiks rotāts ar dažādām auduma tašām, kas gatavotas no otrreiz izmantotiem audumiem. Bet pirmās daļas noslēgumā ar sevi iepazīstinās jaunākās Sēlijas kopienas, kas izteikušas vēlmi pievienoties kopienu sadarbības tīklam “Sēlijas salas”.
Projekta vadītāja, biedrības “Ūdenszīmes” valdes priekšsēdētāja Ieva Jātniece novērtē kopienu tīkla attīstību: “Kopienas jēdziens mūsu ikdienas sarunās ir parādījies salīdzinoši nesen, vēl pirms pāris gadiem to lietoja tikai Eiropas Savienības līmeņa plānošanas dokumentos. Tagad mēs ar lielu pārliecību sakām: „Mēs esam Sēlijas kopienas!”. Un jūtam to ikdienā. Man ļoti patīk tēze no kultūras vēstures teorijas – ilgtspējīga ir tā kopiena, kas spēj pārvarēt iekšējo agresiju. Un tagad mēs jau pārliecinoši augam kā ilgtspējīgs kopienu sadarbības tīkls.”
Otrajā dienas daļā dalībnieki tiešraidē pieslēgsies Krapes kopienai Ogres novadā, iepazīstot kopienu pieredzi Vidzemē. Par Krapes kopienas iniciatīvām, veidojot jaunu alternatīvo kultūrvietu un tūrisma klasteri, stāstīs biedrības “Skaņumāja” pārstāvji Sandra Lipska un Ilmārs Pumpurs. Programmas noslēgumā dalībnieki tiks aicināti izteikties diskusijās un darba grupās par lauku kopienu iespējām un nākotnes attīstības virzieniem. Savukārt par projekta „Kopienas izaugsmes katalizators. Identitāte.” tālāko darbību informēs projekta īstenotāji.
Kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” valdes priekšsēdētāja Daina Alužāne teic, ka dienas programma būs saistoša ne tikai Sēlijas iedzīvotājiem, bet ikvienam, kurš interesējas par savas vietējās dzīves kvalitātes uzlabošanu: “Šobrīd, kad visā Latvijā gaidāma administratīvi teritoriālā reforma, ir īpaši svarīgi apzināt vietējo kopienu resursus. Lai arī pagaidām nav zināms, kā turpmāk tiks organizēts darbs pagastos un mazākos ciemos, nav šaubu, ka stipra vietējā kopiena būs tā, kas ar savu viedokli spēs ietekmēt lēmumus, kas skar iedzīvotājus konkrētā ciemā vai pagastā. Tam ir vairāki veiksmīgi piemēri ne tikai šeit Sēlijā, bet arī citviet Latvijā, piemēram, Ziemupes kopiena Vērgales pagastā.”
Projektu „Kopienas izaugsmes katalizators. Identitāte.” īsteno vadošā „Sēlijas salu” nevalstiskā organizācija biedrība “Ūdenszīmes” ar Sabiedrības integrācijas fonda administrētās valsts budžeta programmas “NVO fonds” atbalstu. Šis projekts turpina 2020. gadā īstenotā projekta “Kopienas izaugsmes katalizators” uzsāktās darbības, paplašinot tās no 7 Sēlijas kopienām uz visu Sēlijas vēsturisko zemi. Projektu gaitā tiek apzināti lauku kopienu resursi, stiprinot vietējo pašapziņu, veicinot pilsonisko līdzdalību un piederības izjūtu Sēlijai.
Tiešraidi būs iespējams vērot kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” sociālā tīkla Facebook kontā un Youtube kanālā 23. aprīlī no pulksten 11.00 līdz 15.30.