Valsts prezidents oficiāli apstiprinājis Sēlijas karogu

Skat;ijumu skaits:
3244

Publicēšanas datums: 11/01/2024
Valsts prezidents oficiāli apstiprinājis Sēlijas karogu

Stājies spēkā Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča 2024. gada 10. janvāra rīkojums Nr. 1 “Par latviešu vēsturiskās zemes Sēlijas karogu”, kas 11. janvārī publicēts oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. Tajā noteiktas karoga proporcijas un precīzi krāsu kodi.

Sēlijas karoga krāsas ir ar trim horizontālām svītrām secībā no augšas – sarkans, balts, zaļš. Rīkojumā tās apzīmētas vienā vārdā – karmīnsarkanbaltsūnzaļš. Horizontālo svītru attiecības ir 2:1:2, platuma un garuma attiecība ir 1:2.

“Latviešu vēsturiskās zemes Sēlijas karoga karmīnsarkanā krāsa atbilst “Pantone 201C”, baltā krāsa “Pantone White”, sūnzaļā krāsa “Pantone 378C” krāsas kodam,” precizēts rīkojuma pielikumā.

Pirmo reizi karogs iesvētīts I Sēlijas kongresa laikā 1999. gada 20. maijā Sunākstes luterāņu baznīcā, Viesītes pagastā. Kopš tā laika karogs kļuvis par nozīmīgu Sēlijas iedzīvotāju identitātes simbolu un arvien biežāk redzams gan pie sabiedriskām ēkām, gan privātmājām visā Sēlijā.

Divas no Sēlijas karoga krāsām saskan ar Latvijas valsts karogu, kam jau izsenis apstiprināti oficiāli krāsu kodi. Taču šo gadu laikā bieži bijušas neskaidrības par zaļo krāsu, kas atainota dažādos toņos. Lai ieviestu vienotu standartu, 2018. gadā Viesītes muzeja “Sēlija” speciālisti veica precīzu krāsu toņu noteikšanu.

Šajā iniciatīvā iesaistījās arī Viesītes muzeja “Sēlija” krājuma glabātāja Valija Fišere: “Akadēmiķis Jānis Stradiņš savās publikācijās minēja, ka zaļajai krāsai jābūt sūnzaļai. Tas atbilst arī 1880. gadā dibinātās studentu korporācijas “Selonija” krāsām, kas bija par pamatu karoga izveidei.”

Atbilstoši laikmeta iespējām, 1999. gadā pirmie Sēlijas karogi tika austi stellēs ar rokām. Karoga iesvētītais oriģināls šobrīd aplūkojams muzeja “Sēlija” ekspozīcijā. “Karogu izgatavotāji mums norādīja, ka šādu vilnas dzijas toni ir visai sarežģīti precīzi atdarināt. Tas sarežģīja zaļās krāsas noteikšanu. No visiem variantiem tika izvēlēts tonis, kas vistuvāk atbilda pirmā iesvētītā karoga oriģinālam,” stāsta Valija Fišere.

Konsultējoties ar karogu ražotājiem, 2018. gada decembrī Viesītes muzejs “Sēlija” pieņēma lēmumu par precīziem krāsu kodiem. Tieši šie kodi iekļauti arī prezidenta rīkojuma pielikumā, kurā uzrakstīts latviešu vēsturiskās zemes Sēlijas karoga apraksts.

Šobrīd savi oficiāli apstiprinātie karogi Latvijā ir trim no piecām latviešu vēsturiskajām zemēm. 2023. gada 19. aprīlī Valsts prezidents Egils Levits apstiprinājis Latgales karogu. Tas ir tumši zils ar baltu horizontālu svītru. Savukārt 2023. gada 29. septembrī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs apstiprinājis Zemgales karogu – tumši zaļu ar baltu horizontālu svītru vidū.

Foto: Aizkraukles novads.

54321
(1 vote. Average 5 of 5)