Intervējusi Ieva Jātniece un Daina Alužāne 2021. gada 16. martā
Subates kopiena
„Skaisti!” Šo vārdu Subatei veltījis Imants Ziedonis. Plāksnīte ar uzrakstu atrodas luterāņu baznīcas kalnā. No kalna redzami abi ezeri, uz dienvidiem raugoties, jau Lietuvas mežu galotnes. Patiešām skaisti, ja vien meklētājam izdodas nonākt pilsētiņas vēsturiskajā centrā, baznīcas kalnā, ieliņās ar vēsturisko apbūvi. Savam centrālajam autoceļam P70, kas ved uz Lietuvas robežu, Subate ir pagriezusi tik neglītu vaigu, ka pat jābrīnās – kā tas iespējams ir tik izcilā ģeogrāfiskā stāvoklī esošā vietā. Nu, nebrauciet uz Subati pa šo ceļu! Pagrieziet savu auto Subates virzienā no autoceļa ceļa P74 pie baltā krusta. Nonākot pilsētiņā gar ezeriem un nesen atjaunoto ebreju kapsētas laukakmeņu žogu, iespaids būs pavisam cits.
Imants Ziedonis noteikti ir braucis šeit, jo Ziedoņa zīmes Subatē ir vairākas – gan āra lapenīte (lasītava ar skatu uz ezeru), gan arī 2020. gada vasarā uzstādītais robežstabs „1836”, kas iezīmē tūrisma maršrutu „Leišmalīte”. Arī filmas „Piļsāta pi upis” uzņemšanas komanda pirmajā reizē, visticamāk, ir ieradusies pa šo ceļu.
I: Es esmu latgaliete, kas nonākusi Sēlijā.
G: Kā sēli es sevi nekad neesmu pozicionējusi. Visiem saku, ka esmu subatiete. Te tomēr ir kaut kas cits – tā kā Augšzeme, Zemgale vai? Visdrīzāk – pierobeža tomēr. Tautību sajaukums Subatē ir pastāvējis jau vēsturiski, mēs neskatāmies, vai tie ir latvieši, lietuvieši, krievi, baltkrievi, poļi vai ebreji. Šeit tas ir dabiski, vienmēr tā bijis.
Anita Baboriko (A): Jā, ļoti līdzīgi bija arī Medumos, kas ir mana dzimtā vieta. Kādreiz par to vispār nedomājām un nerunājām. Kad pārcēlos uz Daugavpili, tad, jā, parādījās tāds jēdziens kā Latgale. Skaidrs, ka Daugavpils ir Latgalē. Kur ir Subate? Pierobeža, Guntai taisnība, šī ir pierobeža. Arī tās saiknes ar Lietuvu ir ļoti spēcīgas, man Zarasos dzīvo vecmāmiņa, bieži tur braucam. Tagad no Subates – uz Rokišķiem.
G: Protams! Mūsu tuvākā un ērtāk sasniedzamā pilsēta ir Rokišķi. Padomājiet, cik tālu mums ir Jēkabpils, un cik neērti aizbraukt! Arī Daugavpils krietni tālāk. Visa iepirkšanās, pilsētas dzīve notiek Rokišķos.
Sēlijas vidienes kopienām jautājām, kā raugās uz austrumu pusi – Medumi, Demene, Berkeneļi – vai tā ir Sēlija? Subatē jājautā par rietumu virzienu. Vai jūtat kaut ko kopīgu, vai sadarbojaties?
G: Ak vai, tas ir tik šausmīgi tālu! Tāda Jaunjelgava, Nereta, Viesīte! Bet, kad sākam sadarboties, draudzēties, tad sarūk arī ģeogrāfiskais attālums. Piemēram, Kaldabruņa ir pavisam tuvu, Zasa arī, Dviete, Aknīste. Jo vairāk iepazīsti citu kopienu cilvēkus un vairāk kaut kur piedalies, jo viss kļūst tuvāks. Tas, ko tu pazīsti, tas ir tuvs.
Subate un tai cieši līdzās esošais Prodes pagasts ietilpst Ilūkstes novadā. Pēc administratīvi teritoriālās reformas norisēm nonāks Augšdaugavas novadā. Sēlijas vēsturiskajā zemē ir bijusi un paliks. Kāda tad ir subatiešu sadarbība ar savu pašvaldību?
G: Mēs nevaram sacensties ar Bebreni.
Un kādēļ ne? Bebrene ir tikai ciemats, kamēr Subate tomēr pilsētiņa. Un iedzīvotāju skaits abās teritorijās vienāds. Pie tam – ne Bebrenei tādu ezeru, ne tādu ceļu, ne Ziedonis tur savas pēdas atstājis, ne viena no pēdējo gadu slavenākajām Latvijas kinofilmām filmēta!
Šeit sākas diskusijas, pārdomas, versijas, kas ne vienmēr paredzētas pierakstam. Izrunāšanai gan. Novada pašvaldība vairāk atbalstot Bebreni, visdažādāko iemeslu dēļ. Par Subati tikai runā – kūrortpilsēta, rekreācijas zona. Un tas patiešām ir minēts Ilūkstes novada attīstības un plānošanas dokumentos. Pagasta pārvaldes pasivitāte, atbalstīs tikai tad, ja neatlaidīgi iesi un prasīsi, un arī tad ne vienmēr. Pietrūkst arī labas, produktīvas komunikācijas.
Anitas dzimtā valoda nav latviešu, taču sarunā tas gandrīz nav nosakāms, viņas valodas zināšanas ir izcilas. Un šādas barjeras esamība pārsteidz.
A: Arī šeit būtu svarīgi vairāk satikties, sarunāties, tad tā barjera paliktu mazāka. Taču aiz Bebrenes gribas „pavilkties”! Mēs esam dažādi, un katram atšķirīgas darba metodes.
Un kā tad ar sabiedrības aktivitāti, ja reiz pārvalde pasīva un novads Subati piemirst?
Subatē darbojas Guntas dibinātā biedrība „Subatieši – sanākam, domājam, darām!”, šeit reģistrēta biedrība „Solis dabā”, vēl ir mednieku klubs. Salīdzinot ar Bebrenes 14 biedrībām un iniciatīvas grupām, tiešām ir uz ko tiekties. Arī uzņēmējdarbības vidē ir līdzīgi – Subates pilsētā darbojas pārtikas veikali un lauksaimniecības tehnikas veikals, kafejnīca – tikai pēc pasūtījumiem. Degvielas uzpildes stacija jau Lietuvā.
Varbūt pilsētiņai pietrūkst tieši šīs tautības ekonomiskās aktivitātes, zināšanu un uzņēmības? Jo šķiet, ka visi tās dārgumi ir kā atspulgs grezna, senlaicīga spoguļa saplaisājušā amalgamā [metāla sakausējums ar dzīvsudrabu]. Pēckara gados daudzi Latvijā no šādām lietām baidījās. „Neskaties tajā, tas ir no izlaupītajām ebreju mājām,” teica vecmāmiņas Latgalē, Rīgā, Kurzemē. Un noteikti arī Sēlijā.
Subatē ir pamatskola. „Vai ir?” iejautājas viena no dāmām. Visas atzīmē, ka skola ir pasīva, kopienas dzīvē iesaistās ļoti maz.
G: Es gan skolu jūtu! Kad stundas beidzas, bērni iegriežas klubā, nāk galda spēles spēlēt. Un uz ielas redz bērnus. Manuprāt, katrs bērns ir jāsargā un jāaudzina, nav svarīgi, no kādas ģimenes viņš nāk. Nu, ne vienmēr tas jūtams no vadības puses.
I: Ir, protams, ir! Piemēram, Inese Ziediņa. Viņa taču vada ekskursijas Subates luterāņu baznīcā, draudzes māju iekārtojusi. Tūristi ir sajūsmināti par viņas stāstiem! Uz Subati brauc slēgt laulības, tas piesaista cilvēkus. Arī Inese kādreiz strādāja Subates skolā, tad pārgāja uz Daugavpili. Vēl pirms gada kļuva par Sūnu pamatskolas direktori Krustpils novadā. Tas ir tālu. Subatei paliek mazāk laika. Un tas ir ļoti liels zaudējums mūsu pilsētai.
G: Arī reliģisko dzīvi Subatē ļoti jūt. Sevišķi katoļu baznīcu. Priesteris nāk gan uz skolu, gan uz kultūras namu. Mēs savus pasākumus ļoti saskaņojam ar baznīcas kalendāru. Jā, Subatē ir redzama šī reliģiskā daudzveidība ikdienas dzīvē. Tiesa gan, mēs nešķirojam konfesijas, draudzes, ar cieņu izturamies viens pret otra ticību.
G: Šeit varētu būt ļoti laba senioru pilsēta. Vieta ērta un skaista, Subatē dzīvot ir droši, pievilcīgi. Arī lētāk nekā lielajās pilsētās. Tik daudz dabas, pastaigu vietas jaukas. Jau ir pietiekami daudz pensijas vecuma cilvēku, kuri interesējas par dzīvošanu Subatē. Tas uzreiz prasītu papildus servisus, pakalpojumus. Un nav jau tikai seniori. Pēdējos gados Subatē pie ezeriem intensīvi pērk mājas. Cilvēki no lielākām pilsētām, arī ārzemnieki ir parādījušies.
I: Mana Elza [Ingas meita, 12 gadus veca] saka, ka Subatē vislabākais mēnesis ir augusts! Augustā Subatē notiek pludmales volejbola turnīrs, tieši augusta mēnesi dzimtajā pilsētiņā pavada studējošie jaunieši. Arī tie, kas devušies darbā uz ārzemēm, šeit atbrauc tieši augustā. Ezeri silti, var peldēties, laivot, spēlēt volejbolu, visu!
Lieliski! Tad arī dzimst jauna iecere – augustā Subatē jārīko tāda īsta Prāta vētra ar jauniešu piedalīšanos. Un moderēt šo pasākumu varētu Latvijā pazīstamā lektore, „zināšanu eņģelis” Vita Brakovska, kuras mamma, starp citu, ir dzimusi Subatē.
G: Subatē taču nav pat centralizētās kanalizācijas sistēmas! Arī vēsturiskās koka mājas iet bojā, jo to īpašnieki noveco, māju uzturēšanai nepieciešami lieli līdzekļi. Sakārtots, mūsdienu apstākļiem piemērots dzīvojamais fonds ir vajadzīgs jebkurā gadījumā, vai nu tie būs seniori vai jaunieši.
Raudzīties sociālā biznesa virzienā. Tiešām intensīvi attīstīt tūrisma piedāvājumu, izmantojot izcilos dabas un vēstures resursus, papildināt to ar dažādiem servisiem. Saskaņot sabiedrisko labumu ar ieņēmumu gūšanas iespējām. Izveidot produktīvu sadarbību ar jaunā novada pašvaldību. Domāt, kā tieši to darīt. Izraudzīties/ izvēlēties/izaudzināt vietējos līderus. Vētrai būs ko vētīt. „Laimes lāčus” tā neatnesīs, tas jāsaprot.
Subatiešu vēlējumi citām kopienām skan latviski. Tie runā par kopā sanākšanu, lielām idejām un drosmi.
A: Lai jums izdodas īstenot visneiespējamākos projektus!
I: Sapņojiet lielus sapņus! Un neesiet vienaldzīgi!
G: Mīliet savu dzimto vietu un ticiet tai!
Šis raksts ir tapis publikāciju cikla „NVO un kopienas Sēlijā” ietvaros. Projekts “Kopienas izaugsmes katalizators. Identitāte” Nr.2021.LV/NVOF/MAC/008/35 Materiāla izstrādi finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tā saturu atbild biedrība „Ūdenszīmes”.